Vijesti Node

29. rujna 2017.
Proslavljen Dan općine Livno i 1125. obljetnica prvog pisanog spomena Livna i livansjkog kraja

Nizom manifestacija proslavljena je 1125. obljetnica prvog pisanog spomena Livna i livanjskog kraja – Dan općine Livno. Središnja svečanost, na sam dan 28. rujna, započela je budnicom ulicama grada Gradske limene glazbe HKUD Dinara te je u crkvi Svih svetih uz koncelebraciju livanjskih svećenika služena sveta misa. Potom je upriličena svečana sjednica Općinskog vijeća Livna uz nazočnost brojnih gostiju.

Gradonačelnik Luka Čelan je uz čestitku za Dan općine, govorio, između ostaloga, o trenutačnoj situaciji u gradu Livnu, urađenim projektima i planovima za budućnost. Kazao je kako se samo zajedničkim snagama dolazi do rezultata te u tom kontekstu izdvojio dva primjera gdje su pomaci napravljeni zahvaljujući zajedničkom djelovanju općinske i županijske vlasti te pomoći politike s viših razina. „Zajedničkim stavom općinske i županijske vlasti te svesrdnom potporom hrvatskih predstavnika na višim razinama, možemo reći da smo učinili sve sa svoje strane da se Kamensko i Vaganj prekategoriziraju u viši rang prijelaza. Uvjeren sam da će to tako i biti, a time ćemo, između ostaloga, olakšati poslovanje proizvođačima kako u Livnu tako i šire“, kazao je gradonačelnik Livna i zatim naglasio: „Jednako tako želim istaknuti još jednu zajedničku inicijativu koju je uz općinu Livno pokrenula i općina Tomislavgrad. Riječ je o naknadi HEP-a prema ove dvije općine zbog korištenja vode iz Buškog jezera. O našim zahtjevima upoznali smo i predstavnike vlasti Republike Hrvatske prilikom nedavne posjete, te se nadamo da će se ubuduće iznaći model po kojem će naknada biti u korist spomenutih dviju lokalnih zajednica“. Gradonačelnik je govorio i o drugim projektima važnim za život u gradu i livanjskom kraju. Istaknuo je najnovije aktivnosti na izgradnji vodovoda za čitavu livanjsku općinu kazavši kako su pitku vodu nedavno dobila i sela Potočani i Zagoričani, te najavio početak gradnje magistralnog cjevovoda Lištani – Lusnić – Ćaić, te izgradnju sekundarne vodovodne mreže u Mišima i Golinjevu. „Ove godine započeli smo i izgradnju kolektora za prikupljanje fekalnih voda za naselja Žabljak i Rapovine koji će prema projektu biti izgrađen u duljini od nešto više od 4 kilometra i njegova ukupna vrijednost iznosi oko 1.120.000,00 KM“, kazao je gradonačelnik. Govorio je i o završetku gradnje propusta na potoku Brina kod Franjevačkog muzeja i galerije Gorica, postavljanju rasvjete u Mušića selu, rekonstrukciji pomoćnih prostorija u športskoj dvorani Dalibor Perković Dali na Zgonima, postavljanju nove fasade na zgradi Osnovne škole u Guberu, uređenju okoliša zgrade Stare općine u Livnu u čijim će prostorijama Vlada Republike Hrvatske otvoriti konzulat. Naveo je i kako livanjska djeca imaju osiguran besplatan prijevoz, tako da Livno već niz godina uspijeva osigurati besplatan prijevoz za sve školarce, te gradnju tvornice u gospodarskoj zoni Begovača koja je u završnoj fazi s izgrađenim objektom s 2100 kvadrata. U njoj će jedan od vodećih proizvođača opruga u zemljama Beneluxa proizvoditi opruge i alate za sve industrije, posebno za zrakoplovnu i auto industriju.

Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Livna sve okupljene pozdravila je i predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto izrazivši svoje zadovoljstvo što ima prigodu govoriti na ovoj posebnoj svečanosti i kao dužnosnica no prije svega kao Livanjka. „Svjesna sam kao i svi vi da trenutna situacija kako u Bosni i Hercegovini tako i u okruženju nije sasvim dobra. Politička nestabilnost, opća i pravna nesigurnost te nametnuta i nepravedna rješenja u okviru kojih funkcioniramo ili bolje reći ne funkcioniramo kao i migracije stanovništva u BiH ali i cijeloj Europi problemi su s kojima se svakodnevno borimo te koji nezaobilazno utječu i na stanje u našem gradu“, kazala je Krišto te u obraćanju pozvala sve da se svatko pojedinačno zapita činimo li dovoljno da se trenutna situacija promijeni na bolje i da li kao pojedinci želimo biti dio problema ili dio rješenja.

„Unatoč svim ovim izazovima današnjice, općina a sada i grad Livno doista bilježi pozitivne pomake. Stoga danas kada obilježavamo Dan grada koristim priliku čestitati gradonačelniku i općinskim vijećnicima na svim dosada realiziranim projektima, ali isto tako izražavam želju da ovakvih projekata u budućnosti bude i više. Napominjem da će navedeni i svi drugi projekti, unatoč svim izazovima i otporu pojedinaca, kako dosad tako i u budućnosti, imati podršku viših razina vlasti u svojoj realizaciji“, rekla je Borjana Krišto i dodala: „Zadnjih nekoliko godina, uz nastojanja da djelujemo pozitivno, svjedoci smo da je svaka pomoć i zalaganje za dobro naših kulturnih, sportskih i drugih ustanova osuđena na najgori mogući način zbog sitnog politikantstva i privlačenja pažnje od strane onih koji znaju da je negativnost bolje medijski popraćena. Posljedica negativnog pristupa zasigurno je i stvaranje nepovoljnog ambijenta za potencijalne investicije. U današnje vrijeme kada su nam prijeko potrebna ulaganja u našu sredinu bespotrebno se troši energija trudeći se naštetiti drugima a zapravo bi se trebali zapitati kome se uistinu šteti odbijanjem sredstava i investicija našem gradu.“ Krišto se osvrnula i na nedavni posjet predsjednika Vlade RH, Andreja Plenkovića naglasivši da se tada razgovaralo o dvjema strateški važnim temama, a to su pitanja prekategorizacije graničnih prijelaza Kamensko i Vaganj, te pitanje naknade za korištenje akumulacije Buškog jezera. „Čak su i razgovori na ove teme od životnog značaj za naše građane negativno komentirani od strane nekih u našem društvu. Njima poručujemo da unaprijed ne osuđuju svaki pokušaj da se nešto promijeni i napravi jer nas je takav pristup do sada skupo stajao i nije nam donio ništa dobro. Imamo pravo i obvezu djelovati aktivno i pozitivno u našim lokalnim sredinama, ali i na razini države ako želimo uspješno opstati i živjeti na našim prostorima. Moramo se posvetiti borbi za ustavnu jednakopravnost i opstojnost hrvatskog naroda u BiH, te realizaciji zacrtanih ciljeva čiji uspjeh će ovisiti od našeg jedinstvenog stava po ovim pitanjima. Ovakvim djelovanjem i ponašanjem na najbolji način ćemo odati počast i poštovanje prema žrtvi koji su podnijeli svi naši branitelji, a na poseban način oni koji su svoj život utkali u našu slobodu. Stoga umjesto negativnog pristupa budimo konstruktivni i svi skupa dajmo svoj doprinos u izgradnji boljeg i pravednijeg društva. Na taj način učinimo sve da i naš grad, kao dio ove zemlje, bude poželjan za ulaganja te radimo i dalje na promociji i razvoju naših gospodarskih, prirodnih, kulturnih, turističkih i sportskih potencijala“, naglasila je, uz ostalo, predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Borjana Krišto.

Svečanoj sjednici Općinskog vijeća Livna bili su nazočni brojni gosti, među kojima je bio zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH, Mate Franjičević, zastupnici domova parlamentarne skupštine BiH i parlamenta Federacije BiH, glavna tajnica HDZ-a BiH, Miljana Glamuzina, konzulica Republike Hrvatske u Mostaru, Jadranka Modrić, načelnik općine Grude, Ljubo Grizelj, zapovjednik Prve pješačke gardijske pukovnije Oružanih snaga BiH brigadir, Slaven Galić, predsjednik Vlade Hercegbosanske županije Ivan Jozić s ministrima u Vladi, skupštinski zastupnici, predstavnici Koordinacije Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici katoličke crkve, islamske zajednice, livanjski gospodarstvenici, te predstavnici institucija. Svečanost su svojim nastupom uveličali splitski tenor Stefan Kokoškov, gradska limena glazba, vokalna skupina Dinara, te mažoretkinje plesnog kluba Paganini. U znak sjećanja na sve poginule branitelje položeni su vijenci na spomeniku za slobodu hrvatskog naroda u gradskom parku te na spomeniku kralja Tomislava u središtu grada Livna.

(livno.ba)

Izdvajamo

Predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović boravio je danas u posjeti Orašju, te je pored programa obilježavanja 30. obljetnice 106. brigade HVO Orašje,...
„Osmislite sve ono što treba da bi mi uvezali jedan pleter hrvatskog zajedništva diljem Bosne i Hercegovine, a čuli ste i od ministra, i Republike...
Danas se obilježava 100. obljetnica rođenja prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, te se tim povodom u Zagrebu održava svečani program na...
Susret predsjedatelja Doma naroda PS BiH dr. Dragana Čovića i veleposlanika SAD-a Michaela Murphya održan je danas u Sarajevu. Predsjednik Čović i...