Vijesti Node

19. rujna 2018.
Argumenti: Nevenko Herceg, predsjednik Vlade HNŽ-a i Marijan Klaić, predsjednik Vlade ŽP

Nakon prošlotjednog gostovanja hrvatskog člana Predsjedništva BiH dr. Dragana Čovića, ovaj tjedan u Argumente Naše TV u goste Milanu Šutalu, uredniku i voditelju emisije, došli su premijeri Hercegovačko neretvanske i Posavske županije, gospoda dr. Nevenko Herceg i Marijan Klaić, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

O najvećim postignućima i propustima Vlada

Herceg je kazao kako je Vlada HNŽ izabrana, ne prije četiri, već prije 3 godine jer se u kasnilo jednu godinu zbog problema pri uspostavi vlasti. „

-U svakom mandatu gubimo jednu godinu, u 4 mandata Vlade izgubili smo jedan cijeli mandat zbog mehanizma kojeg imamo pri uspostavi vlasti. Nužno je pristupiti ustavnim promjenama koje neće biti samo kozmetičke da bismo mogli lakše uspostaviti vlast. Morali smo ubrzano raditi ove tri godine da bismo nadoknadili tu jednu izgubljenu godinu, kazao je Herceg.

Premijer HNŽ ističe da je dosta toga dobrog urađeno u proteklom mandatu, ali isto tako da se u nekim segmentima moglo raditi bolje i više. Kao najveće postignuća aktualne Vlade HNŽ-a navodi zaustavljanje negativnih trendova i stabilizaciju javnih financija, rad na čitavom nizu infrastrukturnih objekata, te donošenje prostornog plana županije pa se može kazati da je ispunjeno 5 strateških ciljeva koji su postavljeni na početku mandata.

Osvrćući se na lošije strane proteklog mandata aktualne vlasti u županiji, Herceg je mišljenja da se moglo više uraditi na zakonodavnom planu: „Zakon o šumama nismo usvojili zbog različitog mišljenja naših koalicijskih partnera. U Vladi imamo 6 ministara iz HDZ-a i 6 ministara iz SDA. Do 2006. godine imali smo jednog ministra iz HDZ-a više, ali nakon 2006 i ulaska HDZ-a 1990. u vlast imamo jednak broj ministara što zahtjeva stalni konsenzus u svakom pitanju. Ipak, donijelo se i niz bitnih zakona, a prije svega Zakon o zaštiti djece i obitelji na koji je HNŽ čekala punih 19 godina, a kupovinu Hotela Ero za potrebe Vlade privodimo kraju unatoč određenim protivljenjima naših partnera, kazao je premijer HNŽ.

Upitan je li se Posavina uspjela oporaviti od katastrofalnih poplava, premijer  Posavske županijeMarija Klaić kazao je kako je mandat njegove Vlade i bio prilično zahtjeva  zbog katastrofalnih poplava iz svibnja 2014.

-Naši prioriteti bio je stabilizicija proračuna i oporavak od poplava u svim segmentima. Ovom prilikom želim se zahvaliti mnogim institucijama i pojedincima koji su nam pomogli da se oporavimo od poplava, a bilo ih je mnogo, kazao je Kalić.

Koliko županije izdvajaju za obrazovanje

Herceg je kazao da se stvara percepcija da su županije višak, što se ponajviše generira iz Sarajeva, a onda se tako i odnose prema županijama kada je u pitanju raspodjela javnih prihoda. Posebno se osvrnuo na stanje koje su zatekli 2015. godine nakon preuzimanja vlasti u županiji:

„Obaveze koje smo zatekli nakon formiranja vlasti, prema podacima bivšeg ministra Husejnovića iz SDP-a iznosile su 136 milijuna maraka i to nam je bila startna pozicija. Plaće su bile iza 20-og u mjesecu i čak su se uzimala neka namjenska sredstva iz proračuna da bi se financirale plaće, nije bilo dijaloga sa socijalnim partnerima, podsjetio je Herceg.

Zatečeno je stanje usporedio s današnji

„Prve godine mandata smanjili smo proračunski deficit, riješili dubioze i krenuli sa isplatom plaća 8-og u mjesecu. Prošle godine imali smo proračunski suficit u iznosu od 8 milijuna maraka i ta smo sredstva preusmjerili u razvojnu stranu proračuna i investirali ih u projekte naših općina, naglasio je.

Herceg je podsjetio kako HNŽ ima 3 500 zaposlenih u sektoru obrazovanja, kaže da je iznimno zadovoljan s dogovorom koji je postignut sa sindikatom osnovnog obrazovanja što će omogućiti povećanje plaća od 15% kroz sljedeće tri godine te da si na pragu dogovora i sa sindikatom srednjoškolskog obrazovanja.

Također, Herceg kaže kako je Županija na sebe preuzela financiranje prijevoza učenika osnovnih škola od općina što je dodatno godišnje opterećenje za proračun u iznosu od 3 milijuna maraka,.

-Zaposlili su novih 130 djelatnika, riješili tehnološki višak od 200 zaposlenih te radili na obnovi mnogih školskih zgrada, kazao je premijer HNŽ.

Osvrćući se na projekte povećanja energetske učinkovitosti, odnosno „utopljavanja“ javnih objekata premijer HNŽ-a kaže da će do kraja mandata biti obnovljeno 25 objekata (škola, domova zdravlja. Domova za stare i drugih). Spomenuti projekti financiraju se iz tri izvora: proračunska sredstva, krediti i donatorska sredstva UNDP-a.

Premijer Posavske županije kazao je kako je njegova Vlada uspjela u četverogodišnjem mandatu stabilizirati proračun što je omogućilo da svake godine proračunski korisnici imaju povećanje plaća u iznosu od 5% u četverogodišnjem razdoblju što je Posavsku županiju sa samog začelja pomaknulo u sredinu ljestvice županija u FBiH. Ističe da je poseban problem smanjenje broja učenika tako da imaju situaciju prekomjernog broja zaposlenih u školama.

Financiranje Sveučilišta u Mostaru i reforma obrazovanja

„Bez kvalitetne reforme obrazovanja neće biti gospodarskog rasta i zaustavljanja trenda odlaska naših ljudi s ovih prostora. Posebno srednje strukovno obrazovanje mora proći kroz reformu kako bi obrazovali naše učenike za tržište rada, a ne za zavod za zapošljavanje, smatra premijer HNŽ.

Herceg je podsjetio kako Vlada HNŽ s oko 10 milijuna maraka godišnje financira Sveužilište u Mostaru i univerzitet “Džemal Bijediž”, također navodi da ne treba zaboraviti da ukupno 1650 studenata iz HNŽ-a prima određene vidove stipendija i subvencija od Županije.. Posebno se dotakao i teme uređenja sveučilišnog kampusa. Kazao je kako je  taj projekt Vlada u potpunosti preuzela na sebe financirajući ga kroz proračunska sredstva i određena sredstva koja su dobivena iz IPA fondova.

Odgovarajući na ista pitanja Klaić navodi da njegova županija ima obavezu prema financiranju rada Sveučilišta u Mostaru kao osnivač u iznosu od 200 000 maraka te da stipendiraju svakog studenta Sveučilišta sa područja županije. Studentima plažaju 50 posto upisnina na fakultete.. Imaju programe stipendiranja deficitarnih zanimanja po socijalnom kriteriju i kriteriju izvrsnosti studenata.

Zdravstveni slučaj treba racionalizirati

„Četiri tisuće zaposlenih u zdravstvenom sustavu zahtjeva racionalizaciju, to nećemo raditi do izbora, ali tko god bude na vlasti u sljedećem mandatu morat će se uhvatiti u koštac s ovim problemom. Prije rata od Trebinja do Livna zdravstveni sustav je imao 2000 zaposlenih, a sada samo SKB Mostar ima 2150 uposlenih i trebamo vidjeti što nam je nužno“, kazao je Herceg.

Premijer HNŽ-a kazao je da je Vlada HNŽ preuzela kredit Saudijskog fonda u potpunosti  u iznosu od 32 milijuna maraka, 20 milijuna ići će na izgradnju Pedijatrije čija izgradnja kreće uskoro, a ostatak sredstava u ostale objekte.

Problem zakona o raspodjeli javnih prihoda

„Zahvaljujući postojećem, zakonu o pripadnosti javnih prihoda koji je na snazi 10 godina mi svake godine izgubimo 26 milijuna maraka što je na desetogodišnjoj razini 260 milijuna gdje dolazimo do gubitka koji je veći nego cijeli godišnji proračun samo zbog tognepravednog zakona. S ovakvom raspodjelom smo izrazito nezadovoljni, Sarajevska županija ima koeficijent 2,a HNŽ koeficijent 1.. . I vlast i oporba tražit će da se ova nepravda ispravi jer smo uspjeli postići konsenzus zbog ove nepravde, i u Vladi i u Skupštini. Političko Sarajevo ovome se protivi i ponaša se kako se nekada ponašao politički Beograd u bivšoj državi u političkom, gospodarskom i financijskom smislu. Svi pomalo rade, a Sarajevo se gradi. Ovako nepoštena raspodjela prihoda je neodrživa tako da se moramo izboriti s ovom nepravdom, a jedno od rješenja je i apelacija Ustavnom sudu.“, ističe Herceg.

Osvrćući se također na raspodjelu javnih prihoda Klaić je kazao da je poprilično zadovoljan sa trenutnom situacijom jer njegova županija se financira na osnovi pondera 1,5 jer spada u nerazvijene županije, međutim prozvao je Federalni zavod za statistiku koji je svake godine prikazaivao manji broj stanovnika u ovoj, ali i u drugim većinski hrvatskim županijama. -Tako je prikazivano da Županija posavska ima 38 000 stanovnika, a po popisu iz 2013. ispostavilo se da 48 000 stanovnika, tako da je naša ćupanija zakinuta i zbog toga za 10-tak milijuna KM, kazao je Klaić. O čemu su još govorili premijeri HNŽ i Posavske županije pogledajte u snimci sinoćnjih Argumenata “Naše tv.

Izdvajamo

U okviru redovite rotacije, od dana 16. lipnja 2024. godine, funkciju predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH)...
Čestitka dr. Dragan Čovića, dopredsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, u prigodi Kurban-bajrama upućena reisu-l-ulemi Huseinu ef....
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović danas je u Stocu sudjelovao na svečanosti povodom 32. obljetnice...
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović danas je u Domu HDZ-a BiH održao sastanak s potpredsjednikom Vlade i...