Vijesti Node

05. listopada 2018.
Više od 600 Brotnjaka na završnom skupu HDZ-a BiH u Čitluku

Večeras je u hotelu Kaktus održan završni predizborni skup HDZ-a BiH za općinu Čitluk.

Skupu je nazočilo više od 600 Brotnjaka, članova i simpatizera koji su došli podržati kandidate na listama HDZ-a.

Skup je započeo intoniranjem Lijepe naše, a otvorio ga je predsjednik Općinskog odbora HDZ BiH Čitluk Marin Radišić, koji je zahvalio na iznimnoj posjećenosti te je naglasio kako su Brotnjaci prepoznali trenutak u kojemu živimo. Pozvao je sve žitelje općine Čitluk da u nedjelju iskoriste pravo glasa, kako drugi ne bi birali za nas.

Na završnom skupu je nazočila i Miljana Glamuzina, glavni tajnik HDZ-a BiH te ministri;  Vjekoslav Bevanda ministar financija i riznice u Vijeću ministara BiH i dopredsjednik HDZ-a BiH i Stjepan Krasić, ministar prometa i veza u Vladi HNŽ-a koji su se i obratili nazočnima.

Svoje obraćanje imala je nositeljica liste za Zastupnički dom Parlamenta FBiH Jelka Milićević te nositelj liste za Skupštinu HNŽ-a Nevenko Herceg kao i kandidati iz Brotnja za dvije spomenute razine: Marin Barbarić, Tomislav Martinović, Andrea Pehar i Danijel Martinčić.

Danijel Martinčić, kandidat za zastupnika u Skupštini HNŽ-a

Živimo u jednoj prelijepoj državi koja se zove Bosna i Hercegovina, to je naša Domovina. Ona je raj na zemlji, posebna je po mnogo čemu, a posebna je i po jednoj stvari koja se zove Izborni zakon. U sitauciji smo u kojoj nam netko drugi može izabrati predstavnike. Pitam se za što su se borili naši roditelji i djedovi, a vjerujem kako su se boriili za naše pravo biranja i biti izabran.

Poručio bih svima onima koji se i dalje misle hoće li izaći u nedjelju na izbore, da svakako trebaju izaći i zaokružiti svoje predstavnike ispred hrvatskog naroda, a ne one koji se samoproglašavaju hrvatima i dati napokon priliku narodu na putu u Europsku putu. Kao najmalobrijniji narod moramo biti najviše politički aktivni i s ovoga mjesta  pozivam sve da u nedjelju izađemo na izbore. Svi na svetu misu pa na izbore! – poručio je Danijel Martinčić, kandidat za zastupnika u Skupštini HNŽ-a

Andrea Pehar, kandidatkinja za zastupnicu u Skupštini HNŽ-a:

Poštovani Brotnjaci, draga moja Mladeži, iznimno mi je drago mi je vidjeti vas u ovolikom broju, to je samo još jedan dokaz da je HDZ BiH  bio i ostao stožerna stranka u Čitluku.Kao što ste već čuli, protekle 4 godine obnašala sam dužnost zastupnice u Skupštini HNŽ-a.

Trudila sam se prenijeti za skupštinsku govornicu glas svih onih koji su mi se obratili, ukazali na probleme, propuste, uputili svoje prijedloge! Jednostavno, trudila sam se biti glas svojih birača u županiji.

S ponosom želim istaknuti da uzdignute glave mogu stati pred svakog birača jer sam bila dio Vlasti koja je vođenjem dobre, promišljene i mudre politike stvarala značajne uštede koje su se usmjeravale u različite infrastrukturne projekte.

Odgovorno tvrdim da se skrbilo o svakom kutku ove županije pa tako i o mom Brotnju,brinulo se i o svim strukturama društva od školstva, zdravstva, socijale, od mlađe do starije populacije. Poticaji su bili tu za svakoga, branitelji, šport, kultura, čuvari reda, poljoprivreda... svi oni su bili zaštićeni i obuhvaćeni radom ove Vlade.

Tako će dragi moji biti i dalje!!!! HDZ BiH uvijek je i uvijek će skrbiti o svakom Hrvatu ma gdje on bio...

Hrvatski narod jest malobrojjan narod, ali velik narod! Mi volimo svoju domovinu, svoju vjeru, svoju naciju. Poštujemo i uvažavamo tuđu, što nažalost nije obrnut slučaj!Pokažimo i dokažimo  da želimo ostati politički narod u BiH.  Izlaskom na izbore spriječimo da nam biraju političke predstavnike. Uvijek smo svojim radom dokazivali koliko vrijedimo i koliko se borimo da ostanemo svoji na svome.

Neka tako bude i ovaj put!

Poručite svim mladima da su mnogi dali svoje živote, svoju mladost, svoje najmilije kako bi mi imali demokraiju, kako bi mi mogli birati svoje. Ne  dozvolimo da nas uspavanost u nedjelju košta i  da u ponedjeljak imamo razloga za kajanje.

Izađimo svi u nedjelju 7.listopada na izbore, podržimo našeg predsjednika dr.čovića i listu HDZ BIH i koalicije stranaka okupljenih oko HNS.

I za sam kraj, sinoć na završnom predizbornom skupu HDZ BIH U Mostaru, djevojke iz Klape Drača su izvele predivnu pjesmu Zemlja dide mog, koja kaže: I tako dođe dan, Da mi čovik dobro znan, hoće uzet nju, al mi je nedamo, jer ona je dio nas i ostat ćemo tu!

Nedajmo svoju BiH, borimo se za zemlju dida svog – kazala je Adrea Pehar, kandidatkinja za zastupnicu u Skupštini HNŽ-a.

Tomislav Martinović, kandidat za zastupnika u Skupštini HNŽ

„U proteklog mjeseca obilazili smo Brotnjo od istoka do zapada, sjevera i juga,susretali se s našim ljudima, prezentirali naš  dosadašnji rad i buduće planove.

Svjedočili smo potpori politici HDZ-a Bosne i Hercegovine koju smo provodili u protekle četiri godine. Svjesni smo svih naših mana i pogrešaka. Učinit ćemo sve da ih ispravimo. Nitko od nas sam, kao pojedinac nije mogao niti će moći nešto veliko učiniti. Timski rad je osnova našeg djelovanja. Naš načelnik Marin Radišić, predsjednik vijeća Predrag Smoljan, vijećnici, zastupnici Andrea. Marin, naš Stjepan, Vjeko... dio su jednog tima.

Tim koji zna što želi za Brotnjo i kako to realizirati. Donijeli smo projekata u vrijednosti od cca 3.5 milijuna KM i investirali ih na prostoru naše općine. Želimo u naredne 4 godine  sa viših razina vlasti u naše Brotnjo investirati vrijednost jednogodišnjeg proračuna Općine, odnosno 7,5 milijuna KM. Brotnjo zaslužuje biti mjesto ugodnog  života, mjesto jednakih šansi za sve naše stanovnike. Ulaganjem u obrazovanje, škole, prometnice, zdravstvene ustanove želimo učiniti sjajnim mjestom za razvoj i ostanak naših mladih.

U HNŽ-u smo očuvali hrvatske nacionalne interese u županiji. Časno smo branili boje Brotnja jer ste nas vi tamo delegirali. Podupirali sve vitalne hrvatske institucije, od SKB Mostar, Sveučilišta, HNK, Studenski dom itd. Nažalost, 57 posto hrvata nije adekvatno izraženo  u Skupštini, jer od 30 zastupničkih mjesta hrvati  čine polovicu njih 15, dok je 15 bošnjačkih zastupnika.

Rasipanje glasova se mora zaustaviti, jer su to bačeni glasovi. Nismo izdali hrvatske nacionalne interese  u teškoj i neravnopravnoj borbi ni u Sarajevu. Bili smo predvodnici kreiranja  aplikacije BiH za članstvo u EU i NATO.

Ne mogu, a ne osvrnuti se na „njih". Okrenuli su svoj „mitraljez" prema Mostaru. Cilj mu je, veli, pobijediti Čovića, prekinuti veze Hrvata s Hrvatskom, kako bi "spasio BiH".

On je kandidat "iz reda hrvatskog naroda" za člana Predsjedništva BiH, koji se na popisu stanovništva izjasnio kao "Bosanac". Materinji jezik mu je "bosanski", a članstvo njegove raspadajuće Demokratske fronte kao i biračko tijelo predominantno bošnjačko. U ratu je branio BiH tako što se borio u redovima tzv. Armije RBiH koja je ubijala njegove bivše sunarodnjake, protjerivala ih, palila i pljačkala hrvatske kuće.

Da to je taj koji želi biti hrvatski član Predsjedništva!!!

Poštovani prijatelji, ne može netko govoriti iz Sarajeva da ima legitimitet i biti hrvatski član Predsjedništva zato jer se on osjeća kao Bosanac i Hercegovac i zato što želi građansku državu. Ideja građanske BiH nije ništa drugo nego li prikriveni velikobošnjački nacionalizam koji od Federacije želi napraviti vlastiti muslimanski  entitet. A ideologa unitarizma na sve strane. Takvi  bi rušili neizgrađeni Pelješki most, nadmetali se tko će više i žešće napasti predsjednicu Hrvatske Kolindu Grabar-Kitarović, tužili bi hrvatsku za genocid, rušili bi ustav BiH i Hrvatima otimali suverenost i konstitutivna prava.

 Nas Hrvate ti i takvi  nazivaju "papcima iz Posušja, Čitluka i Širokog",  i "sljedbenicima Jasenovca". Zar ćemo im to dopustiti?

Za hrvatskog člana Predsjedništva, jedini legitiman kandidat u ovome trenutku je onaj kojega izabere hrvatski narod, odnosno onaj tko će dobiti najveći broj hrvatskih glasova, a to je Dragan Čović. U nedjelju je glasovanje, daj sve što je u tvojoj moći da potakneš svakog poznanika, prijatelja, Hrvata, Hrvaticu da iziđe na izbore. Hrvati moraju masovno izići na izbore. Samo tako spriječit ćemo sve one koji nam ne misle dobro i koji nam žele izabrati naše predstavnike.

Uzdignute glave i ponosno, biračko mjesto je  i moj i tvoj  dom, moja i tvoja šahovnica, Domovinski rat, naše žrtve i poginuli. Biračko mjesto je u nedjelju moja i tvoja budućnost i tu se olovkom može dobiti jedna od težih bitaka u našoj novijoj hrvatskoj povijesti. Iziđi na izbore – zaključio je svoj govor Tomislav Martinović, kandidat za zastupnika u Skupštini HNŽ-a.

Dr. Nevenko Herceg, nositelj liste za Skupštinu HNŽ-a

„Za nekoliko sati završava predizborna kampanja uoči Općih izbora u BiH koju su, kada je riječ o HDZ BiH i strankama koalicije HNS-a, obilježile pozitivne, programske, dostojanstvene i na čovjeka usmjerene poruke i programski ciljevi.

Predvođeni  kandidatom za hrvatskog člana Predsjedništva dr. Dragana Čovića,  naši su kandidati izišli na ulice i razgovarali s ljudima – studentima, umirovljenicima, braniteljima, poljoprivrednicima, radnicima, gospodarstvenicima, dijasporom.  Pozorno su slušali o problemima, počesto i o vlastitim propustima, ali  i strpljivo prezentirali ostvarene rezultate i rješenja koja nudimo kroz naše zajedništvo i vrlo jasan program  Razvoja i O(p)stanka. U svakom kontaktu i javnom nastupu naši su se kandidati bez iznimke, od prvog do posljednjeg, pridržavali Etičkog kodeksa koji smo usvojili i prije početka izborne kampanje ponudili i drugim strankama i koalicijama.

Međutim, iz njihovih redova, iz redova naših političkih konkurenata, redovito su za cijelo vrijeme kampanje stizale  teške riječi, uvrede i neargumentirane optužbe. Nekima, sami će se prepoznati, zasmetali su i naši promotivni materijali, između ostaloga, i više od 200 plakata na uredno zakupljenim i za to previđenim javnim površinama. Ipak, ne uzimamo im to za zlo jer znamo da time nećemo promijeniti ono što se već dogodilo, ono što je već danas prošlost. Upravo suprotno, opraštamo jer želimo promijeniti budućnost, jer želimo zajedno i opstati i razvijati se.

To je naša završna predizborna poruka za sve birače i sve političke konkurente – zajedno opstati i razvijati se, poštivati tuđe i birati svoje!

Na koncu, stavljajući točku na ovu izbornu kampanju, zahvaljujemo svim našim članovima, volonterima, simpatizerima, podupirateljima, biračima  i svim ljudima dobre volje na sudjelovanju našim skupovima, pruženoj podršci i pomoći u promoviranju ZAJEDNIŠTVA i programskih vrijednosti koje nudi HDZ BiH i stranke koalicije HNS-a – kazao je u svome govoru voditelj Odjela za promidžbu Izbornog stožera HDZ BiH i nositelj liste za Skupštinu HNŽ-a dr. Nevenko Herceg.

Marin Barbarić, kandidat za zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH

Drago mi je vidjeti vas u ovolikom broju, to govori da je Brotnjo bilo i da će ostati  bedem HDZ-a BiH. Znamo  da je 07. listopada važan  dan za hrvate u BiH. Opstojnost i jednakopravnost za koju se borimo žele nam uskratiti,  to osnovno pravo svakog čovjeka. Imamo Ustav koji je od Daytona do danas doživio tolike promjene od strane visokih predstavnika, a sve na štetu političkih prava hrvatskog naroda u BiH.

Izlazimo na ove izbore jer vjerujemo da ćemo da ćemo uz potporu svih vas osvojiti što veći broj mandata u palamentima od HNŽ-a, Federacije pa sve do državne razine. Imat ćemo svoje ministre u vladama svih ovih razina, a vjerujem da ćemo izabrati svog hrvatskog člana predsjedništva u osobi  dr. Dragana Čovića koji jedini istinski i konkretno radi na pristupu bih euroatlanskim integracijama!

Zašto je važno da HDZ BiH bude u vlasti na svim razinama od lokalne pa na više.

Projekti koje ova općina uspješno realizira od završetka domovinskog rata do danas ne bi bili mogući bez  potpora sa viših razina vlasti, uglavnom iz resora kojima upravljaju naši ministri.  Ovih zadnjih mjeseci Brotnjo je veliko gradilište , a to će i ostati nakon 07. listopada.

U mandatima tzv. „alijanse" i „platforme"  izostala je takva potpora te su mnogi projekti čekali bolja vremena. Važno je biti u vlasti jer samo tako se može imati prilika da odlučujemo o svojoj sudbini, školstvu, identitetu, jeziku; istini iz naše povijesti koja svakako ne počinje dolaskom osmanskog carstava,

Istini o Domovinskom ratu kojeg žele pretvoriti u zločinački pothvat a posebice nakon nepravednih presuda našoj šestorci u Haagu. Istini o Bleiburgu kao simbolu stradanja nedužne hrvatske mladosti- bez suđenja  i po kratkom postupku- želimo im se samo pokloniti i pomoliti za njihove duše, sarajevska politika to naziva veličanjem ustaštva i fašizma i žele nam to zabraniti. Nemaju ni pijeteta ni kajanja. Tome se moramo odlučno suprotstaviti!!!

Velikobošnjačka politika čije su ideje utkane u programe svih bošnjačkih stranaka,  bile one lijeve ili desne orijentacije povezane su u ideji , a ta je: politički obespraviti hrvate u Federaciji svim mogućim sredstvima!

Hoćemo li to dopustiti? Zato trebamo  svi  izići prekosutra i dati potporu listama HDZ BiH na svim razinama i dr. Draganu Čoviću – poručio je u svome govoru Marin Barbarić, kandidat za zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Jelka Milićević, nositeljica liste za Zastupnički dom Parlamenta FBiH

U godini kada obilježavamo 28 godina Hrvatske demokratske zajednice, u ovih proteklih 30 dana kampanje koju provodimo širom Bosne i Hercegovine, mogu reći kako HDZ BiH nikad nije bila brojnija, nikad nije bila glasnija i nikad nije bila odlučnija. Ponosna sam što sam dio tima koji čine kandidate za određene razine vlasti.

Vrlo je važna lokalna zajednica gdje se odvija život. Tu vidite naše propuste i mane, je li nam dobro ili nam nije dobro. Nama je i županija vrlo važna, zagovaramo njezino jačanje, dok neki zagovaraju njezino ukidanje. Ona je u ovome trenutku, u ovakvom političkom uređenju jedino mjesto gdje se štite interesi hrvatskog naroda. To je ono što mi branimo i nikome ne damo. A to se brani u Sarajevu.

Pitanja opstanka odnosno regionalnog ravnomjernog razvoja, rješava se u Sarajevu.  Vodimo računa o tome da sve naše općine dobiju sredstva za sve one projekte koje planiraju kako bi poboljšali  život svojih građana. Na razini FBiH smo ispravili jednu nepravdu, a koja se odnosi na raspodjelu prihoda. Do 2013, godine primjenjivala se procjena broja stanovništva za raspodjelu novca, što je bilo na štetu svih hrvatskih područja. Primjenom posljednjeg popisa ispravljena je nepravda, a hrvatska područja dobila su na godišnjoj razini više od 30 milijuna KM što se itekako osjetilo na projektima čemu možete svjedočiti. Tih 30 milijuna godišnje je bilo oteto od hrvatskog naroda.

Mi ne zveckamo orzžjem, samo tražimo ono što nas pripada, a to je stvaranje ekonomskih uvjeta da naš čovjek može dostojno živjeti. Naši bošnjački partneri zadnje 4 godine govore da oni nama stalno nešto daju. Naš odgovor je da mi ništa ne tražimo da nam itko išta daje, ali isto tako ne dozvoljavamo da nam bilo što oduzimaju. Zato, 7. Listopada izađite na izbore i ostanite vjerni sebi, svome Brotnju i domovni Bosni i Hercegovini, jer ona je domovina i Hrvata – rekla je Jelka Milićević, nositeljica liste za Zastupnički dom Parlamenta FBiH.

U glazbenom dijelu nastupili su Broćanski bećari, a program je vodila novinarka Suzana Bošnjak.

(OO HDZ-a BiH Čitluk)

Izdvajamo

Je li zaustavljen europski put BiH, što za BiH znači usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici i kakva je budućnost naše zemlje, u emisiji Fokus...
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović nazočio je danas obilježavanju Dana Općine Čitluk te je svečanom...
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović danas je otvorio XIX. Međunarodni simpozij dječje kirurgije i...
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović večeras je nazočio svečanom predstavljanju knjige „Pisma iz vječnosti...