Vijesti Node

11. travnja 2019.
Obilježen završetak radova na školskoj zgradi O.Š. Antuna Branka Šimića u Mostaru

U Osnovnoj školi Antuna Branka Šimića u Mostaru danas je, u sklopu proslave Dana škole, održan program u prigodi završetka radova na obnovi školske zgrade.

Dr. Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora u obraćanju se prisjetio svoga školovanja koje je započelo upravo u ovoj školi. Čestitajući učenicima i djelatnicima Dan škole poželio im je da, kao i u mnogočemu do sada, i u uvođenju novih tehnologija budu prvi.

„Svi vi koji ste na neki način vezani za današnji dan uz ovu školu, ja ću kazati da meni čini čast da sam danas ovdje i da mogu pogledati kad sam šetao zajedno s ravnateljicom i dr. Hercegom, mi smo se prisjetili kako je ova škola izgledala 63. Tada sam ja ovdje prvi put došao i puno vas, evo maloprije je dr. Herceg spomenuo ljude koji nešto znače na ovom prostoru, škola je tada izgledala puno drugačije. Ja sam siguran da je tad bio samo jedan ovaj dio ovdje i onaj koji je malo prikriven kako bi ova škola dobila na funkcionalnosti, sad je puno ljepsše i zato hvala Vladi i ovoj županiji, i dr. Hercegu jer ne samo ovu školu, Antuna Branka Šimića, nego i mnoge druge stavili smo da budu na približnoj razini onoga kako bi danas trebalo izgledati osnovne škole koju pogađaju naša dijeca“, kazao je dr. Čović.

„Jedan od mojih kolega iz prvog razreda jedan ugledni odvjetnik, kaže, ja sam išao u prvu osnovnu školu zato što je najbolja, ne bi bila Prva da nije najbolja, al ja sam siguran da moramo još puno toga napraviti da bi pratili današnje trendove. Zato evo dragi predsjednične Vlade i svi vi ispred Grada dajte da učinimo sve da u našem gradu i na našem prostoru bar što se obrazovanja tiče bude na razini kako mi želimo da to izgleda i da se to na neki način upoređuje s onim što je najbolje u svijetu“, naglasio je predsjednik Čović.

Kada nas već ovoliko ima iz ove škole, samo iz generacije kada sam ja išao, pokrenite proces da imate jednu pametnu školu, da Prva osnovna bude pametna škola, pokrenite taj proces, ja sam siguran da će naša Vlada i budući predsjednik Vlade dr. Herceg, i svi drugi koji smo u poziciji, pomoći vam da to i ostvarimo“, kazo je predsjednik Čović

Pozdravljajući nazočne, dr. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade HNŽ kazao je kako susreti poput današnjega ohrabruju i iznova potvrđuju ispravnost puta koji je Vlada sebi zacrtala u želji da učenicima i djelatnicima škola u našoj Županiji osigura uvjete primjerene današnjem vremenu.

“Vjerujem kako vam je poznata nakana Vlade da na način kako je obnovljena vaša škola obnovi sve javne objekte u županiji. Na tom putu učinili smo značajne korake obnovivši više od 20 objekata, osobito školskih zgrada i školskih sportskih dvorana. No, svjesni smo da nas očekuje još puno posla, ali na tom putu nećemo posustati i vjerujem u skoro vrijeme s ponosom ćemo kazati – ostvarili smo zacrtani cilj“, rekao je predsjednik Herceg podsjetivši kako je energetska obnova školskih objekata samo je jedan vid potpore obrazovanju.

„Uz redovito financiranje rada škola Vlada je u cijelosti preuzela financiranje prijevoza učenika. U suradnji sa sindikatima prosvjetnih djelatnika potpisali smo kolektivne ugovore koji su, uz ostale pogodnosti, omogućili i povećanje plaća uposlenih. Također smo riješili pitanje tehnološkog viška, organizacijskih shema i radno-pravnog statusa prosvjetnih djelatnika. Provodimo i brojne projekte usmjerene na poboljšanje kvaliteta obrazovanja i moderniziranja nastavnoga rada – izdvojit ću angažiranje asistenata koji pomažu djeci s posebnim potrebama i e-učionice od kojih je jedna i u ovoj školi. Naravno, tu je i niz drugih aktivnosti kroz koje pokazujemo našu odlučnost da obrazovanje uistinu bude ključni prioritet našeg rada“, kazao je predsjednik Herceg osvrnuvši se i na aktivnosti Vlade na  poticanju demografske obnove i zadržavanja ljudi na ovim prostorima.

„Danas je veliki dan za našu školu, svu djecu i grad. Rado ću reći novi početak naše škole nakon 68 godina postojanja. Škola je napokon zasjala u punom sjaju, estetskom, ali i funkcionalnom kroz projekt poboljšanja njezinih energetskih svojstava. Vlada HNŽ financirala je obnovu naše Škole na čemu osobito zahvaljujem dr. sc. Nevenku Hercegu, predsjedniku Vlade. S obnovom smo krenuli u listopadu 2018. godine. Problemi loše termičke izolacije su nestali zamjenom stare, drvene stolarije novom, aluminijskom. Troškovi grijanja vidno su manji. Obnova krova i fasade također bi trebala ostvariti dodatne uštede upravo u sezoni grijanja, ali i hlađenja. Nakon svih ovih radova ova škola bit će primjer ostalim školama na području HNŽ-e, ali i šire u korištenju sredstava koje škole mogu dobiti na lokalnoj i državnoj razini kako bi se povećala energetska učinkovitost javnih ustanova“, kazala je ravnateljica Brkić.

Nakon presijecanja vrpce, čime je i simbolično označen završetak radova, na prigodnoj školskoj priredbi predsjedniku Čoviću, predsjedniku Hercegu i gradonačelniku Ljubi Bešliću uručene su zahvalnice za pomoć kojom su pridonijeli poboljšanju uvjeta rada učenika i djelatnika Škole. 

Sudionici događaja obišli su i školsku sportsku dvoranu čiju obnovu, koja će uskoro biti započeta, također, financira Vlada HNŽ.

Izdvajamo

Liste Hrvatske demokratske zajednice BiH za lokalne izbore u Gradu Mostaru 2020. godine Gradska izborna jedinica 199 1. Mario Kordić 2....
U Domu HDZ-a BiH u Mostaru održana je 14. sjednica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora (HNS). Na sjednici se razgovaralo o aktualnoj političkoj...
Predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora dr. Dragan Čović nazočio je danas potpisivanju Ugovora za nastavak gradnje Franjevačkog samostana...
Predsjednik HDZ-a BiH i zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović danas se sastao s posebnim...