Vijesti Node

21. rujna 2021.
Intervju: Nada Ćulap, načelnica općine Odžak - Odžak dobiva poslovne zone i priliku za nova radna mjesta

Skorašnje otvaranje mosta u Svilaju imat će iznimno veliki značaj za sve stanovnike Odžaka, donijet će brže prometno povezivanje s EU-om, prije svega sa susjednom Republikom Hrvatskom, a sve zajedno vodit će razvoju novih prilika za unaprjeđenje gospodarske situacije i zapošljavanje, naglasila je, između ostaloga, u intervjuu za Večernji list Nada Ćulap, načelnica općine Odžak.

Smješten na krajnjem sjeveru BiH, Odžak ima značajne potencijale za razvoj različitih gospodarskih djelatnosti, a prometno povezivanje, kako s Hrvatskom tako i s lokalnim zajednicama unutar BiH, od strateškog im je značaja. Most će pritom biti ključni segment u mozaiku gospodarskog oporavka. Paralelno s tim, Odžak se priprema za izgradnju poslovnih zona koje će pružiti svim zainteresiranima mogućnost razvoja vlastitih poslovnih ideja.

Večernji list: Uskoro se očekuje otvaranje mosta Svilaj, a samim tim i puno stavljanje u funkciju dijela autoceste. Koliko će taj događaj značiti za stanovnike Odžaka, ali i šireg prostora Posavine?

- Otvaranje mosta u Svilaju za sve stanovnike općine Odžak značit će jako puno. To je nešto o čemu su pričale generacije prije nas i, evo, došlo je vrijeme da pričamo i o danu konačnog stavljanja u promet. Otvaranje mosta za nas znači brže prometno povezivanje s EU-om, prije svega sa susjednom nam Republikom Hrvatskom. Svi znamo koliko je važna prometna povezanost za razvoj svake lokalne zajednice, pa tako i naše. Otvaranje međunarodnog prometnog koridora preko naše općine daje velike prilike i mogućnosti u razvoju gospodarstva i zapošljavanju.

Večernji list: Općinsko vijeće trebalo bi donijeti odluku koja se tiče poslovnih zona uz autocestu. U kojoj je fazi taj proces?

- Općinsko vijeće na svojoj je sjednici prihvatilo nacrt regulacijskog plana proizvodno-poslovne zone Svilaj 1 i Svilaj 2 krajem kolovoza. Dana 13. rujna 2021. godine održana je javna rasprava o tom pitanju te će sve primjedbe i prijedloge s rasprave i javnog uvida razmatrati općinske službe i ovlaštene tvrtke. Sve ono što može doprinijeti poboljšanju stanja na terenu bit će i stavljeno u novi prijedlog projekta. Sjednica Općinskog vijeća s prijedlogom ove odluke planirana je za kraj rujna ove godine.

Večernji list: Što za gospodarski razvoj znači blizina modernog, međunarodno značajnog prometnog koridora?

- Znači, prije svega, uključenost u šire međudržavne tokove i integracijske procese. Tim koridorom BiH kao država postaje važna prometna poveznica između europskog jugoistoka i sjevera. Pruža nam se mogućnost osnivanja poduzetničkih zona uz granični prijelaz, što bi značilo otvaranje novih poduzeća, novih radnih mjesta i kompletnog oživljavanja gospodarstva na ovom području.

Večernji list: Kako gledate na trenutačnu gospodarsku situaciju u općini Odžak? Jeste li zadovoljni dinamikom punjenja proračuna?

- COVID-om je znatno usporen rast gospodarstva na području naše općine, a samim tim usporeno je i punjenje općinskog proračuna. Za razliku od 2020. godine, ipak vidimo određene pozitivne pomake i oporavak u 2021. te se nadamo kako će se ovi pozitivni trendovi i nastaviti u budućem vremenu.

Večernji list: Na realizaciji kojih se infrastrukturnih i gospodarskih projekata trenutačno radi?

- Završavamo nekoliko važnih projekata na području naše općine, a najvažniji je svakako vodovod za MZ-ove Vrbovac, Potočani i Jošava. Radi se o višemilijunskom projektu koji smo uspjeli završiti uz pomoć Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, UNDP-ja, Vlade Posavske županije i sredstava koja smo osigurali kreditnim zaduženjem. Projekt šetnice u središtu grada završen je prije mjesec dana, a obnova naše Male vijećnice je u tijeku. Uz nju, planira se i početak radova na kružnom toku, čiji je završetak planiran u prosincu ove godine. U pojedinim MZ-ovima planiran je početak istražnih radnji vezanih uz vodoopskrbni sustav jer smatramo da je naša obveza omogućiti stanovništvu priključak na vodu na cijelom području općine. Što se tiče radova na prometnicama, naš cilj je da se izgradnjom obilaznica oko grada sav teretni promet izmjesti iz središta. Posao izgradnje novih lokalnih cesta i rekonstrukcije starih radi se kontinuirano i tijekom cijele godine jer imamo još dijelova općine koji nisu adekvatno prometno povezani.

Večernji list: Kako gledate na suradnju s drugim općinama, ali i na odnos viših razina vlasti?

- Mislim da je suradnja s drugim i susjednim općinama na sasvim zadovoljavajućoj razini. Imamo čak nekoliko zajedničkih projekata koji bi bili u planu za predstojeće razdoblje (bolje prometno povezivanje, pitanje odlagališta otpada i slično). Sve bi to bilo u cilju poboljšanja uvjeta života naših ljudi na ovom području.

Što se tiče odnosa viših razina vlasti, moramo reći kako je do sada Vlada Posavske županije pratila i financijski potpomagala sve projekte koje je predložila Općina. Ovim putem želim zahvaliti na razumijevanju koje su pokazali u ovim teškim vremenima pandemije COVID-19 i pomoći koja je došla kako zdravstvenim tako i gospodarskim subjektima. Isto tako, i od Vlade FBiH imamo potporu i pomoć za kandidirane projekte, prije svega u oblasti komunalne infrastrukture. Očekujemo da ćemo biti prepoznati, kao i uvijek do sada, u natječaju koji je upravo završio na federalnoj razini preko granta nižim razinama vlasti.

Večernji list: Unija za održivi povratak ponovno je objavila podatke o iseljavanju, a spominju i Odžak. Kakvo je zapravo demografsko stanje u općini i koje se mjere provode u cilju ostanka?

- Naša općina ima dosta veliki problem s iseljavanjem stanovništva, pogotovo mladih obrazovanih ljudi. Rješenje bi bilo u otvaranju novih radnih mjesta i većoj sigurnosti ljudi, čiji je nedostatak ujedno i najveći uzrok odlaska s ovih područja. Za mlade obitelji koje se odluče ostati predviđena su sredstva pomoći za kupnju prve nekretnine. Roditelji koji imaju prebivalište na području općine za svako novorođenče imaju pravo na jednu vrstu novčane naknade – trenutačno iznosi 1000 maraka. Prijevoz za svu školsku djecu je besplatan, a tu je i pomoć pri kupnji knjiga na početku školske godine. Trenutačno je u izgradnji i zgrada od 20 stanova koje ćemo, između ostaloga, davati u zakup pod povoljnijim uvjetima višečlanim obiteljima slabijeg imovinskog stanja. Cilj općinske uprave i svih nas je osigurati što bolje uvjete za život i ostanak ljudi na području naše općine.

(vecernji.ba)

Izdvajamo

Od Daytona do danas bilo je više ozbiljnih kriza u BiH. Posljednja je jedna od takvih. Sve eskalira u kontekstu regionalnih preslagivanja, ali i...
Predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović nazočio je danas redovitoj koordinaciji načelnika, gradonačelnika i predsjednika županijskih Vlada izabranih...
Poštovani gospodine Zubak, dragi prijatelju Pavo, koristim prigodu najiskrenije čestitati na ponovnom izboru za predsjednika udruge Hrvata Bosne i...
Poštovani, s velikom tugom sam primio vijest o tragičnom požaru koji se u ranim jutarnjim satima dogodio u Brčkom, u kojem je život izgubilo šest...