Vijesti Node

04. rujna 2022.
Županijski odbor HDZ-a BiH Županije Središnja Bosna predstavio liste kandidata HDZ BiH – HNS za Opće izbore u BiH

 

Dana 3. rujna 2022. godine u Vitezu, Županijski odbor HDZ-a BiH Županije Središnja Bosna predstavio je liste kandidata HDZ BiH – HNS za Opće izbore koji će biti održani 2. listopada 2022. godine.
 
Nakon intoniranja himne hrvatskog naroda i minute šutnje, nazočne je pozdravio domaćin, predsjednik ŽO HDZ BiH ŽSB Radoje Vidović.
„Središnja Bosna je prostor Bogom dan za život čovjeka. Ovo je prostor na kojem stanuju Hrvati više od 1000 godina i gdje se najduže branila Bosna. Ovaj prostor je kolijevka hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, od njega ovisi opstanak Hrvata u BiH, od njega ovisi i Bosna i Hercegovina. Kolika je važnost ovog prostora svjedoči Domovinski rat, gdje su se vodile najžešće bitke, gdje smo se branili protiv deseterostruko nadmoćnijim neprijateljem, gdje je pola hrvatskog stanovništva bilo protjerano, preko 2000 poginulih i više tisuća ranjenih u proteklom ratu. Unatoč svemu, uspjeli smo braniti ovaj prostor i izboriti se za Washingtonski i Daytonski mirovni sporazum koji su nam jamčili opstanak i ravnopravnost na ovim prostorima. Zahvaljujući našoj ljubavi prema ovom kraju i našim čvrstim korijenima mi smo ovdje ustrajno s našim svećenicima i našim narodom opstali. Prije četiri godine, nismo ni pomislili da će nam se dogoditi pandemija koronavirusa, rat u Ukrajini, ali smo se uspješno suočili s posljedicama i evo ponudili smo kandidate i program koji zasigurno mogu uspješno odgovoriti na sve izazove. Naša lista je na proteklim izborima dobila 74 000 tisuće glasova, dobili smo povjerenje više od 90% hrvatskog biračkoj tijela, što nam je omogućilo da formiramo Vladu u kojoj imamo pet ministara i dalo nam mehanizam da se bez Hrvata u Središnjoj Bosni ništa ne može odlučiti. Glavna bitka se bori u našoj Županiji. Uvjeren sam da ćemo mi odgovoriti na te izazove, da ćemo Bošnjacima pružiti otvorene ruke za suradnju, za dobrosusjedske odnose. Uvjeren sam da ćemo na ovim izborima, kao nikad dosad, dati hrvatski odgovor, a to je uvjerljiva pobjeda liste HDZ BIH – HNS i da ćemo se izboriti za našu predsjednicu, Borjanu Krišto, da će ona pobijediti za hrvatskog člana Predsjedništva BiH i zastupati Hrvate onako kako treba i da će naša Županija dati tri legitimna predstavnika u federalni Dom naroda i da ćemo imati jedanaest legitimnih hrvatskih zastupnika u Saboru ŽSB“, kazao je predsjednik ŽO HDZ BiH ŽSB Radoje Vidović.
 
Listu kandidata HDZ BiH – HNS za Sabor ŽSB predstavio je nositelj liste Ilija Nakić.
„U protekle četiri godine, Vlada Županije Središnja Bosna zajedno sa Saborom Županije Središnja Bosna donijela je niz odluka za poboljšanje ekonomsko – socijalnog statusa svih skupina društva, od izdvajanja za besplatne udžbenike, prijevoz i niz drugih olakšica u obrazovnom sustavu, do stopostotnog povećanja ulaganja u kulturu i sport. Puno toga je urađeno u proteklom razdoblju. Sve ovo govori da smo bili motivirani, da smo bili jedan zajednički tim, da nije bio loš izbor koji smo imali, da nisu bile loše odluke predsjednika ŽO HDZ-a BiH ŽSB i da smo odgovorili na svaku ugrozu kao i HDZ BiH u proteklih trideset godina koji je imao odgovor na sve. Moramo naći uzrok, razlog i rješenje za odlazak mladih s naših prostora. Mi ovdje moramo imati sretnog i zadovoljnog umirovljenika, učenika, njegovog profesora, zdravstvenog djelatnika, gospodarstvenika, istinski sretnog i zadovoljnog radnika koji radi u realnom sektoru. Mi, kao politika hrvatskog naroda moramo dati odgovor i za gospodarska pitanja i moramo nastaviti jačati gospodarstvo“, kazao je Ilija Nakić, nositelj liste HDZ BiH – HNS za Sabor ŽSB.
 
Listu kandidata HDZ BiH – HNS za Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH predstavila je nositeljica liste Lidija Bradara.
„Kao predsjedateljica federalnog Doma naroda u prošlom mandatu i sada već predsjednica Kluba hrvatskih izaslanika u državnom Domu naroda, godinama sudjelujem u političkim borbama za ravnopravnost našeg naroda, svjedočim nepravdama, donesenim od stranih predstavnika, ali i sve brutalnijem nastojanju bošnjačkih političkih predstavnika za stvaranjem tzv. njihove Bosne i Hercegovine. Stoga je važno osigurati da svaka pozicija koja pripada hrvatskom narodu bude popunjena po kriteriju izvrsnosti i spremnosti na borbu. A pred nama je nastavak borbe za jednakopravnost naroda i svih koji žele živjeti u Bosni i Hercegovini, ali i za stvaranje uvjeta za život dostojan čovjeka, te stabilno i mirno kruženje“, kazala je Lidija Bradara, nositeljica liste HDZ BiH – HNS za Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH.
 
Marinko Čavara, nositelj liste HDZ BiH – HNS za Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH i aktualni predsjednik Federacije BiH predstavio je listu kandidata HDZ BiH - HNS za Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
„HDZ BiH je stranka koja je se suočava s problemima i traži rješenje za sve probleme koji se događaju u društvu. Mnogo toga ne funkcionira inače ako mi ne sudjelujemo u tome. Koliko je bitaka koje svaki naš dužnosnik vodi na bilo kojoj poziciji u sustavu države. Mi smo jedan sustav. Ovi izbori jesu biranje kandidata i na dan izbora žitelji BiH prenijet će svoje pravo upravljanja na one za koje glasaju i prenijet će svoju odgovornost, ali ne prestaje time odgovornost svih nas da osiguramo da sustav funkcionira. Ovo nisu izbori samo za kandidate, ovo su izbori, borba za svaku poziciju pomoću koje možemo ostvarivati bolju budućnost Bosne i Hercegovine. Svjesni smo na koji se način vrši diskriminacija hrvatskog naroda tamo gdje mi nemamo utjecaja i to želimo promijeniti, želimo jedan stabilan politički sustav, želimo promijeniti Izborni zakon unatoč svim opstrukcijama koje dolaze s druge strane i koji se svim silama trude da do tih izmjena ne dođe kako bi nam i dalje drugi birali predstavnike, što je apsurdno. Važno je da je to prepoznato u svim međunarodnim krugovima, i ono što je najvažnije, da smo dobili potporu od Republike Hrvatske, koja potpuno razumije stanje u Bosni i Hercegovini. Želimo gospodarski rast u svakom smislu, društveni razvitak i transformaciju, reformaciju javne uprave, energetsku učinkovitost, suočavanje sa svim problemima koje nam donosi rat u Ukrajini. Važno nam je sigurno i stabilno okruženje, i HDZ BiH neće uraditi ništa da više itko mora ginuti za slobodu, niti stvarati nesigurnost, ali nećemo prihvatiti nijedno rješenje koje neće omogućiti da hrvatski narod opstane i ostane politički subjekt na prostoru BiH. Mi smo doprinijeli da BiH opstane, da se potpišu Washingtonski i Daytonski mirovni sporazum u koje smo unijeli punu ravnopravnost hrvatskog naroda i svakog žitelja BiH“, kazao je Marinko Čavara, nositelj liste HDZ BiH – HNS za Zastupnički dom PS BiH.
 
(ŽO HDZ-a BiH ŽSB)
 
 

Izdvajamo

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović danas je na 25. Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru obišao...
Sinoć je hotelu „Mostar“ održana svečana večera Koprivničko-križevačke županije i Podravke koja se održava tradicionalno uoči prve večeri otvaranja...
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice dr. Dragan Čović danas je nazočio Međunarodnoj konferenciji – „EU perspektive za Bosnu i Hercegovinu –...
Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović danas je posjetio štand Ovnak d.o.o. Vitez na Međunarodnom 25. sajmu...