Vijesti Node

12. veljače 2024.
Izaslanstvo dužnosnika HDZ BiH na susretima Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču - Zajedništvom do obnove života u opustjelom klišanskom kraju

Predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i predsjednik Gradskog odbora HDZ BiH Konjic Ivan Antić boravili su proteklog vikenda u Beču kako bi nazočili humanitarnoj večeri te susretima Hrvata Klišansko-konjičkog kraja u Beču.

Humanitarna večer Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču ove je godine održana 14. put u organizaciji Udruge Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču koja okuplja Hrvate koji žive i rade u glavnom gradu Austrije, a kojih je ondje prema procjenama predstavnika spomenute Udruge, do dvije tisuće. Ljubav prema rodnom kraju, ali i želja oživjeti ovaj ratom razoreni te poslijeratnom nesigurnošću i zanemarenošću dodatno opustjeli kraj Hercegovine, okupila je i ove godine na Humanitarnoj večeri veliki broj Klišana i njihovih gostiju. Po prvi put došli su im i dužnosnici hrvatskog naroda na svim razinama vlasti.

„Jako puno nam znači dolazak naših predstavnika u vlasti iz rodne nam BiH, Grada Konjica, Herecegovačko-neretvaske županije i Federacije BiH. Ovo je prvi put da nam dolaze ovako važni gosti. Ja vjerujem da će oni ispuniti ono što su obećali, svoj dio na oživljavanju ovog kraja. Sami ne mogu napraviti puno, kao što ni mi sami to ne možemo. Ali zajedno, skupa s našim župnicima, mislim da možemo napraviti puno“, kazao je Viktor Čuturić, predsjednik Udruge Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču.

Životom u Beču zadovoljni su kažu, ali srce im je uvijek u rodom kraju s kojim žele graditi mostove zajedništva kojim bi ga oživjeli.

Sliku župa iz kojih su otišli u potrazi za boljim životom i svoju misiju u njihovu oživljavanju predstavili su im fra Ivica Karatović i don Marin Marić, župnici u župama Podhum-Žitače te Obri i Solakova Kula. Po riječima fra Ivice Karatovića, župnika u župi Žitače, jednoj od najstarijih hercegovačkih župa, trenutačno žive tek 52 vjernika, uglavnom starije osobe. Prekrasna crkva stara više od dvije stotine godina treba obnovu kao i život u ovom kraju. A ništa bolja slika nije ni u susjednim župama Obri i Solakova Kula gdje je na službi župnik don Marin Marić čijom energijom su u klišanskom kraju pokrenuti mnogi projekti.

„Neka ova večer protekne i u razmišljanju kako spasiti i ckrvu pod humom, pod brdom, jednako kao i onu živu“, poručio je fra Ivica.

„Dok tražimo načina za obnovom opustjelog klišanskog kraja po uzoru na blaženog Alijzija Stepinca, stojimo čvrsto na braniku i čuvamo vrata Hercegovine“, poruka je koju je okupljenim Klišanima uputio don Marin Marić.

Njihov poziv za obnovom života u ovom dijelu Hercegovine prihvatili su i hrvatski dužnosnici sa svih razina vlasti, od Grada Konjica u kojemu se i sami bore za pozicije u kojima bi više odlučivali o projektima, preko Hercegovačko-neretvanske županije pa sve do Federacije BiH.  

„Došli smo ovjde podržati i biti dio zajedništva Hrvata iz ovog dijela sjeverne Hercegovine. Opredjeljenost Vlade kojoj sam na čelu je jačati veze s iseljeništvom, a onima koji žive u našoj županiji, u bilo kojem njezinom dijelu pa tako i klišanskom kraju osigurati  uvjete za život dostojan čovjeka, pomoći u održivom povratku koji počinje sa sigurnošću, nastavlja kvalitetnom infrastrukturom“, kazala je predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač.

„Istina je da je klišanski kraj u proteklim godinama bio zaboravljen od svih. Srećom takav se odnos polako mijenja. Mislim da smo vratili ovaj kraj u fokus zanimanja i javnosti i politike. Prvi korake smo napravili, ono što nam treba su projekti kojima bi popravili uvjete života i onima koji tamo žive kao i Klišanima koji dolaze povremeno ili se planiraju vratiti u ovaj kraj. Vjerujem da im skupa, sinegrijom svih nas, možemo osigurati jednu novu perspektivu oživljavanja ovog kraja“, poruka je koju je predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović uputio okupljenima iz klišansko-konjičkog kraja.

Nakon XIV. Humanitarne Klišanasko-konjičke večeri, hrvatski dužnosni zajedno s gostima nazočili su misnom slavlju u prepunoj ckrvi u Am Hofu u Beču. Misu je predvodio don Marin Marić, župnik u župama Obri i Solakova Kula. Nakon mise domaćini i gosti u zajedničkom druženju u župnom uredu razmijenili su iskustva o svome životu u BiH i izvan nje, kao i vizije oživljavanja klišanskog kraja.

Izdvajamo

Dopredsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović, održao je danas u Zagrebu radni sastanak s predsjednkom...
Predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović danas je posjetio Ramu. Tijekom posjeta održan je radni sastanak s Općinskim odborom HDZ BiH Rama, koji je, na...
U Domu HDZ -a BiH u Mostaru danas je održan sastanak predsjednika dr. Čovića s kirurgom prof.dr.sc. Željkom Bušićem, čeljusnim kirurgom prim.dr....
Danas je u Mostaru održana osma sjednica Predsjedništva HNS-a BiH na kojoj je govoreno o aktualnoj političkoj situaciji u BiH, aktivnostima vezanima...